Prezradené tajomstvo

 

Pri realizovaní projektov sa stretávame aj s otázkami „Prečo sa to tak volá? A prečo je tam jabĺčko? …“ Možno to poznáte. Niekto berie veci automaticky a niekoho zaujíma vedieť viac. A oboje je úplne v poriadku.

Pre tých, ktorí chcú vedieť viac, prezradíme „tajomstvo“, ako vznikli názvy a logá projektov.

Jazykový kvet 

Slovo jazykový  vyplynulo úplne logicky zo zamerania projektu na jazyky. A kvet zvolila autorka projektu podľa svojich obľúbených kvetov a myšlienky, že kvety sú dokonalé, napriek tomu, že sú rôzne a kvety predstavujú aj rast a rozvoj.

Logo Kvetu, kvietok s úsmevom a šiestimi lupienkami, symbolizuje slovenčinu a šesť hlavných súťažných jazykov. Zvyšok loga bol dotvorený z praktického hľadiska, aby sa dalo lepšie použiť a bol tam uvedený aj názov projektu.

 

Môj slovník z reality alias Slovíčka v malíčku

Projekt je zameraný na slovnú zásobu v jazykoch, ktorú de facto volia autori na základe svojej reálnej situácie a pri tvorení by mali  slovíčka dostať do malíčka 🙂 podľa hesla „mám to v malíčku“.

Jabĺčko symbolizuje vedomosti, do ktorých sa radi zahryzneme a knižka pod ním slovník.

 

Jazyková štafeta

Podobne ako pri Kvete aj pri Štafete bolo slovo jazyková zvolené podľa zamerania projektu na jazyky a slovo štafeta bolo zvolené podľa charakteru projektu, kedy si traja členovia tímu predávajú štafetu.

Logo Štafety, osem cípa hviezda, má symbolizovať možnosť zažiariť ako skutočné hviezdy a osmička je číslom sily a spojenia tímu.

 

Jazykové ESO

Jazykové ESO má podobne prvú časť názvu zvolenú podľa zamerania na jazyky. A slovo ESO symbolizuje tri oblasti, ktoré sú v ňom zahrnuté a spojenie usilovnosti a zábavy zároveň. Esom sa človek nestane mávnutím čarodejného prútika, ale svojou vlastnou aktivitou, ktorá by však nemala byť nútená, ale robená s nadšením a kusom hry a zábavy.

Logo ESA, pootvorený kruh s diamantom alebo srdiečkom vlajok, symbolizuje komunitu tých, ktorí majú radi jazyky a ktorá je otvorená aj pre ďalších jazykových nadšencov, vlajky sú symbolom rôznych jazykov a diamant predstavuje každého človeka, ktorý na sebe pracuje, lebo chce, tak ako keď diamant vytiahnutý z hlbín zeme hneď naplno nezažiari, ale prechádza procesom, pričom každý jeden žiari a odráža svetlo inak, tak ako sa cíti a čo vkladá do vecí, ktoré robí.

Možno ste si všimli, že používame opakovane niektoré farby (aj keď monitory skresľujú). Sú to farby, ktoré máme radi a aj symbolizujú charakter projektov.

  • žltá – inteligencia, um, zvedavosť, priateľstvo
  • oranžová – nadšenie, radosť, komunikácia
  • červená – energia, nadšenie, láska, cieľavedomosť
  • jasno zelená – rast
  • modrá – tolerancia, prijatie
  • fialová – múdrosť, hĺbka poznania poznatkov 🙂
  • biela – rovnováha v spojení vedomostí a citov

Niektorí ste si názvy, či logá možno interpretovali aj inak. Nič strašné 🙂 sa nestalo. Domnienky sú súčasťou života, významy môže každý pochopiť podľa svojich skúseností, či toho, čo práve pre neho nejaká vec, vzor, tvar, predstavuje. A niekedy sa stáva, že nám niečo skrátka akurát zapasuje do toho, čo práve prežívame, na čo práve myslíme, a pod. a obrázok, slová si vyložíme po svojom – aj keď v skutočnosti znamenajú niečo, možno dokonca úplne, iné. A to sa dozvieme len vtedy, ak sa opýtame 🙂 – alebo si o tom prečítame priamo od tvorcu / autora / … .

Viac o projektoch môžete nájsť na ich stránkach:

KVET   ŠTAFETA   SLOVÍČKA V MALÍČKU (MSZR)   ESO

About the author

Jazykovevzdelavanie.sk je portál pre tých, ktorých jazyky bavia, venujú sa im pracovne alebo ako koníčku.