Viete? Alebo ste ani netušili, že taký deň existuje?
Je to práve dnes 21. februára.
MDMJ vyhlásila OSN v roku 1999. Hlavnou myšlienkou je právo každého človeka na používanie materinského jazyka. OSN vychádzala z udalosti, ktorá sa stala v Pakistane v roku 1952, kde došlo k demonštrácii študentov za uznanie práva na používanie ich jazyka.
Materinský jazyk je súčasťou identity každého človeka. Rôznorodosť jazykov predstavuje kultúrne dedičstvo ľudstva a mali by sme sa starať o jeho zachovanie a aktívnym používaním materinských jazykov zabrániť ich zániku.
Tento deň, 21. február, má aj priamy súvis so slovenčinou. Ľudovít Štúr v tento deň vzniesol žiadosť na vydávanie novín v slovenčine. Slovenskje národňje novini (Slovenské národné noviny) boli prvými novinami v štúrovskej slovenčine a vychádzali v rokoch 1845 – 1848 s prílohou Orol tatranski (Orol tatranský).


Podľa UNESCO sa považuje za potenciálne ohrozený jazyk, jazyk ktorým hovorí menej ako 10 000 ľudí.
Ohrozený jazyk používa už len niekoľko rečníkov a ich deti sa daný jazyk zväčša nenaučia. Odhaduje sa, že v tejto kategórii je 43 % svetových jazykov.
Ďalším stupňom je vážne ohrozenéhý jazyk, kde je pravdepodobné, že jazyk neprežije ďalšiu generáciu.
Posledným stupňom je zaniknutý jazyk, ktorý už nemá žiadnych hovorcov.
Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov dňa 16. mája 2007 vydalo rezolúciu 61/266, v ktorej požiadalo členské štáty, aby „… podporovali zachovanie a obranu všetkých jazykov, ktorými hovoria národy celého sveta“.
Materinský jazyk je unikátny, pretože každému dieťatku sa ním vtláča pečať zaisťujúca osobitné videnie vecí. Pri učení sa ďalších jazykov sa človek oboznamuje s inými pohľadmi na svet, s iným videním situácií, s inými prístupmi a riešeniami.