štvrtok, 23 mája, 2024

JAZYKY A JA

… pretože mi otváral brány ku komunikácii a k poznaniu

 

Rozhovor so Zuzkou Smatanovou 

 

1. Kedy a kde ste a začali učiť prvý cudzí jazyk? Aký jazyk to bol?

Prvý cudzí jazyk som sa začala učiť na základnej škole. Bola to angličtina, ktorá ma sprevádzala až na koniec Strednej školy. Po skončení som ešte rok navštevovala Štátnu jazykovú školu so štátnicou.

 

2. Prečo ste sa začali učiť tento cudzí jazyk? Bolo to povinné, alebo ste mali inú motiváciu?

Na základnej škole a na strednej škole to bola samozrejme povinnosť, ale bavilo ma to a potom som sa tomu venovala ešte rok, pretože som chcela vedieť oveľa viac. Angličtina je svetový jazyk a nechcela som sa nikdy dostať do situácie, kedy by ma oslovil cudzinec a ja by som sa nevedela žiadnym jazykom dohovoriť.

 

3. Čo bolo pre Vás najťažšie sa naučiť? Aký je podľa Vás najlepší spôsob naučiť sa cudzí jazyk?

Gramatika je vo všeobecnosti v každom jazyku ťažká, a záleží aj na učiteľovi, akou formou ju žiaka učí. Mne sa vždy páčilo, keď som sa angličtinu učila formou hry a prirodzeného rozhovoru. Konverzácia je ten najlepší prostriedok. Ja som sa mnohým veciam naučila aj vďaka anglickým pesničkám. Je tam veľa fráz, ktoré sa bežne používajú a keď som chcela porozumieť textu, vyhľadala som si slovíčka, ktoré som nevedela a spolu s hudbou som si ich zapamätala oveľa ľahšie. Vďaka pesničkám sa dá aj výborne naučiť akcent a výslovnosť.

 

4. Radi ste sa učili cudzí jazyk? Prečo áno? Prečo nie?

Učila som sa ho rada, pretože mi otváral brány ku komunikácii a k poznaniu.

 

5. Akými jazykmi hovoríte? 

Hovorím iba po anglicky.

 

6. Kedy ste začali mať pocit, že nejakým jazykom hovoríte plynulo?

Plynulejšie som hovorila na Štátnej jazykovej škole, pretože tam sme sa rozprávali viac menej iba po anglicky, ale keďže je to už viac rokov, čo som túto školu skončila, môj plynulý prejav sa samozrejme zhoršil. 

 

7. Je nejaký jazyk, ktorý by ste sa ešte chceli naučiť? Prečo?

Chcela by som ešte hovoriť po španielsky. V ušiach mi znie táto reč veľmi zaujímavo, takže možno snáď raz, keď budem mať na učenie viac času sa do toho pustím.

 

8. Ktorý jazyk je podľa Vás: najľahší, najťažší a najkrajší?

Najľahší je myslím ten materinský :)! Ale angličtina sa mne osobne vždy páčila, takže tú považujem za najkrajší jazyk. Najťažší je určite čínsky, japonský alebo latinčina.

 

9. Uľahčuje Vám schopnosť hovoriť cudzím jazykom (jazykmi) život? Zažili ste nejakú zábavnú / strašnú situáciu vďaka jazykom?

V mnohých prípadoch mi uľahčuje život, najmä vtedy, ak si čítam rôzne návody na použitie vecí a ani jeden z nich nie je v slovenčine. Rovnako tak sa lepšie orientujem na internete, alebo v počítačových programoch. Nemám obavu vycestovať s tým, že keď nebudem niečo vedieť, bez obáv sa opýtam.  

 

Zuzana Smatanová

  • slovenská speváčka, hudobníčka, skladateľka a autorka svojich piesní.