pondelok, 22 apríla, 2024

ANGLIČTINA

Ako si zlepšíte svoju angličtinu, keď sa necháte koučovať?

Poznáte pojem koučing? Mnohí sa zrejme stretli s termínom „life coach” a možno len majú nejaké nejasné predstavy, či priamo predsudky o tom, čo to asi znamená. Napriek rozšírenému názoru to nie je poradenstvo ani terapia a, napriek tomu, že stretnutia s koučmi, o ktorých hovoríme, prebiehajú v angličtine a vďaka nim si ju dokážete zlepšiť, nie je to ani kurz angličtiny. O čom je teda koučing a ako nám reálne dokáže pomôcť, napríklad aj na ceste za plynulejším vyjadrovaním sa v cudzom jazyku?

Kouč nie je učiteľ

Dobrý kouč nie je učiteľ ani terapeut. Aj keď s vami pracuje na zmenách, ktoré vy sami chcete uviesť do praxe, nedáva vám žiadne priame návody, ako na to. Je to niečo ako partnerstvo, pretože kouč tu nie je na to, aby vám radil alebo sa priamo za vás rozhodoval. Dobrý kouč vám nepovie, čo presne vo vašom živote potrebujete zmeniť tak, aby bol ideálny, ani vám nepovie, ako to dosiahnuť. Čo teda vôbec dobrý kouč robí? Dobrý kouč vás počúva počas toho, ako VY SAMI prichádzate na to, čo chcete vo vašom živote zmeniť tak, aby ste sa priblížili k svojim cieľom. A nie je to len o jazykoch. Môžu to byť zmeny v profesionálnom živote, ktoré dosiahnete rozvíjaním vašich schopností a pracovných vzťahov, zmeny v rámci študentského života a spôsobu, ako zo štúdia vyťažiť čo najviac alebo zmeny týkajúce sa osobného života.

Prečo je dobré nechať sa koučovať

V živote sa stretneme s oblasťami alebo situáciami, ktoré nie sú presne podľa našich predstáv. Preto by sme ich, prirodzene, chceli zmeniť. Práca s koučom, budovanie vzťahu s ním založeného na dôvere a vzájomnom rešpekte vám môžu skutočne pomôcť s identifikáciou zmien, ktoré chcete v živote podstúpiť a rozmeniť ich na jednoduchšie, zvládnuteľnejšie ciele. Jediným obmedzením je vaša vôľa a miera ochoty pracovať tak, aby ste tieto zmeny skutočne vykonali. Zakaždým to budete vy, kto stojí za kormidlom, vy vyberiete oblasť, na ktorej chcete pracovať a vy sa rozhodnete, akým spôsobom chcete na nej pracovať. Kouč je tu na to, aby vás viedol, podporoval a, v prípade, že to bude potrebné, preformuloval váš problém tak, aby vám to pomohlo posunúť sa ďalej.

Angličtina a koučing

Áno, to zároveň zahŕňa aj plány, ako čo najviac získať z vašich lekcií angličtiny a ako čo najrýchlejšie napredovať. Kouč vám vie pomôcť pri hľadaní spôsobov, ako zorganizovať ďalšie hobby či záujmy tak, aby ste mali na svoj rozvoj komunikácie v cudzom jazyku vôbec čas. Alebo vám pomôže nájsť stratenú motiváciu či nájsť odvahu čosi vo svojom prístupe k učeniu sa cudzieho jazyka zmeniť. Možností je mnoho, stačí ich len správne uchopiť. Práve k tomu vás môže váš kouč nasmerovať.

Ste pripravení urobiť krok vpred?

Jazykové centrum The Bridge ponúka kurz Coaching Practitioner, vďaka ktorému sa môžete stať akreditovaným koučom, no teraz hľadajú najmä tých, ktorí sa koučovať nechajú. Ak sa snažíte nájsť spôsob, ako vo svojom živote prísť k zmenám a pretaviť ich do praxe, neváhajte sa ozvať. Pridelia vám kouča, ktorý sa aktívne podieľa na svojej príprave pod dohľadom Mikea Shreevea, kvalifikovaného kouča a trénera. A aj keď váš kouč ešte nebude plne akreditovaný, už bude mať dostatok vedomostí a schopností na to, aby s vami mohol koučovací proces začať a zároveň si prostredníctvom neho vycibriť svoje koučovacie techniky. Ako koučovanému vám zadarmo odovzdá svoje vedomosti, zatiaľ čo vy mu umožníte získať prax potrebnú na to, aby obdržal aj oficiálny certifikát.

Pomaly ďalej zájdeš

Nemusíte sa báť, že vás bude váš kouč naháňať. Keďže potrebujete dostatok času na to, aby ste zmeny, pre ktoré ste sa rozhodli, uviedli do praxe, je jasné, že sa so svojím koučom nebudete stretávať každý týždeň. Namiesto toho budú koučovacie sedenia prebiehať vo frekvencii každých pár týždňov alebo len raz za mesiac, v závislosti od toho, ako často sa budete chcieť koučovacieho procesu zúčastniť vy.

Tak ako? Ste pripravení zlepšiť nielen svoju angličtinu?

Chcete vedieť viac? Zaregistrujte sa tu ako záujemca o koučing a začnite svoju cestu za životnými zmenami.

Autor článku: jazykové centrum The Bridge