štvrtok, 23 mája, 2024

DETI, UČÍME (sa) JAZYKY

Ako si vybrať jazyk, ktorý sa chcem učiť?

  • Porozmýšľajte, aké krajiny a kultúry vás zaujímajú, pomocou jazyka potom lepšie pochopíte danú kultúru, zvyky a pod..
  • Aké miesta by ste chceli navštíviť? Znalosť jazyka vám dodá slobodu v komunikácii aj pohybe.
  • Zistite si, koľko ľudí daným jazykom hovorí. S akým množstvom ľudí budete môcť komunikovať v tom ktorom jazyku?
  • Kde všade na svete žijú a kde všade môžete stretnúť rodených hovorcov daného jazyka? Čím väčšia je to plocha, tým viac miest budete môcť navštíviť a využívať pri tom znalosť jazyka.
  • Zistite si, ako budete môcť jazyk využiť, keď sa ho naučíte (práca, štúdium, zábava). Niektoré jazyky môžete používať každý deň, iné len pri špeciálnych príležitostiach.
  • Preskúmajte, aké študijné materiály je možné bez problémov kúpiť, zohnať pre daný jazyk. Ku niektorým jazykom nájdete množstvo kníh, slovníkov, stránok, materiálov, CD, programov, atď., pre iné zasa horko ťažko nájdete slovník a základnú učebnicu.
  • Dôkladne popremýšľajte nad jazykom, ktorý sa chcete učiť. Učenie jazyka je dlhodobá záležitosť pokiaľ ho chcete kvalitne ovládať, preto si vyberte taký, ktorý „nezabalíte“ po pár týždňoch.
  • Porovnajte si všetky „za“ a „proti“ pri raritných jazykoch. Na jednej strane sa nimi dohovoríte len na určitom mieste, na druhej strane vás môžu urobiť zaujímavými a príťažlivá môže byť aj ich exotickosť, netradičnosť.
  • Nevrhajte sa hneď do štúdia dvoch jazykov naraz, pravdepodobne nakoniec nebudete ani jeden z nich ovládať kvalitne. S ďalším jazykom začnite, až keď si vytvoríte dobrý základ prvého cudzieho jazyka. Iné je to pri príbuzných jazykoch, tam môže ísť učenie druhého jazyka rýchlejšie a ľahšie kvôli podobnosti, ale zároveň sa vám môžu tieto jazyky pliesť a zamieňať.

Keď sa už s entuziazmom pustíte do štúdia vybraného jazyka, nenechajte sa od neho odradiť faktormi, ako sú napr. nepríjemné prostredie, nemotivujúci učiteľ / lektor a pod.. Jednoducho skúste inú jazykovú školu, systém kurzu, lektora, ale nevzdávajte sa kvôli tomu jazyka, ktorý vám z nejakého dôvodu, praktického, či emocionálneho, učaroval a rozhodli ste sa ho naučiť!

 

6 otázok ako si vybrať kurz

Chcete ovládať beľa slov?

Čo je pre mňa bubákom v slovenčine