piatok, 24 mája, 2024

ANGLIČTINA, UČÍME (sa) JAZYKY

Anglické frázy s letnými výrazmi

Leto je v plnom prúde a vy možno zvažujete, prípadne sa už vyskytujete na letnej dovolenke. Ak by ste náhodou zavítali do zahraničia a chceli by ste ukázať vyššiu jazykovú zdatnosť, tak v tomto článku sa dozviete niekoľko fráz s využitím “letnej” slovnej zásoby.

 1. Keep out of the sun – držať sa ďalej od slnka
 2. Sit in the sun – zostať na slnku
 3. The sun is in your eyes – slnko praží do oči
 4. Shield your eyes from the sun – zakryť si oči pred slnkom
 5. A drop of rain – kvapka dažďa
 6. Glorious weather – perfektné počasie
 7. The best of the weather – ideálne počasie
 8. Feel the heat – cítiť horúčavu
 9. Escape from the heat – skryť sa pred horúčavou
 10. Dive into water – potopiť sa

 1. The calm before the storm – ticho pred búrkou (stane sa niečo zlé) – It was like the calm before the storm, as he knew difficult times were to come. 
 2. An Indian summer – babie leto (aj v septembri sú ešte vysoké horúčavy) – Although the Indian summer is expected to bring us summer-like temperatures during September, they are now into the autumn season.
 3. Dog days of summer – počasie typu “psy do vody skáču” (veľmi horúce dni) – The dog days of summer are not over!
 4. Full of hot air – trepať dve na tri (rozprávať nezmysly) – She did not believe a word he said. He was full of hot air. 
 5. Under the sun – na každom rohu (všetko alebo všade na svete) – Starbucks has every shop under the sun.
 6. A place in the sun – mať miesto na výslní (byť spokojný a na správnom mieste) – He was one of those people who was always looking for his place in the sun.
 7. One swallow doesn’t make a summer – jedna lastovička nerobí leto (jeden fakt alebo udalosť nepotvrdzuje pravidlo) – Our first album was a success, but they know that one swallow doesn’t make a summer.
 8. A cold day in July – ani za tisíc rokov (nikdy sa to nestane) – It’ll be a cold day in July before I buy you a new flat.
 9. To be in hot water – topiť sa v bahne/špine (byť vo veľkých problémoch) – He was in hot water last week after admitting he lied about his job.
 10. To make hay while the sun shines – kuť železo za horúca (využiť svoju príležitosť) – Your competitors will catch on to a strategy soon, so let’s make hay while the sun shines.

Ďalšie články:

Anglické počasie

Filler Words

Rozdiely v používaní prídavných mien v AJ

Francúzške detské pesničky